Slyším výzvy obnovit jaderné zkoušky, upozornil Putin

Šéf Kremlu Vladimir Putin oznámil, že Rusko vyzkoušelo mezikontinentální střelu s plochou dráhou letu a jaderným pohonem Burevestnik. Uvedl také, že byl dokončen vývoj mezikontinentální rakety Sarmat a nevyloučil, že by Rusko mohlo obnovit jaderné zkoušky.

„Provedli jsme poslední úspěšné zkoušky Burevestnika, střely s globálním doletem a jaderným pohonem,“ uvedl ruský prezident. Střela schopná nést jadernou hlavici by údajně neměla být zachytitelná stávajícími i budoucími systémy protiraketové a protivzdušné obrany.

Foto: Shutterstock

Podle Putina není třeba měnit ruskou jadernou doktrínu, protože případný útok na Rusko by okamžitě vyvolal odvetu stovek jaderných střel a existence ruského státu tak není ohrožena. „Musíme to změnit? A proč? Všechno se dá změnit, ale já to prostě nevidím jako potřebu,“ uvedl Putin k jaderné doktríně.

„Myslím, že nikoho se zdravým rozumem a jasnou pamětí nenapadne použít jaderné zbraně proti Rusku. Slyším výzvy začít zkoušky jaderných zbraní, vrátit se k testování,“ řekl Putin. Smlouva z roku 1996 o všeobecném zákazu jaderných zkoušek podle něj dosud nevstoupila v platnost, protože ji neratifikoval dostatečný počet zemí.

Přečtěte si také