Indie provedla úspěšný raketový test ze své jaderné ponorky, čímž se podle serveru německé Deutsche Welle stala šestou zemí, která je schopna provést jaderný úder či protiúder i z moře. Balistická střela dopadla do Bengálského zálivu s velkou přesností, informovalo v pátek indické ministerstvo obrany.
Úspěšný odpal střely z jaderné ponorky Arihant je významným důkazem schopností posádky a ukázal, že balistické střely jsou základní složkou zastrašovací jaderné schopnosti naší země, uvedlo indické ministerstvo obrany. Server The Times of India napsal, že jedna z indických balistických střel má dolet až 3500 kilometrů.
Indie je šestou zemí, která má funkční jadernou ponorku, kromě ní ji má pět velmocí – USA, Rusko, Francie, Británie a Čína. Spuštění své první jaderné ponorky na moře Indie oznámila již v roce 2009, kdy začala s testy a vyvolala tím tehdy ostrou kritiku sousedního Pákistánu.
Druhá nejlidnatější země světa Indie je jedním z největších dovozců zbraní, v jejichž importu je dosud závislá zejména na Rusku. V posledních letech se ale snaží z této závislosti vymanit vlastním vojenským vybavením.
Minulý měsíc například indický premiér Naréndra Módí v rámci oslav 75. výročí nezávislosti představil první letadlovou loď domácí výroby Vikránt, která má 1600 členů posádky a slouží pro 30 letounů. Indie začala tuto 262 metrů dlouhou letadlovou loď budovat před 17 lety, na vodu ji spustila v roce 2013 a poté následovala série testů.
Tento měsíc Indie slavnostně představila také vlastní lehký bojový vrtulník.
Posilováním zbrojních kapacit reaguje Indie mimo jiné na rostoucí rozpínavost Číny v Indickém oceánu a západním Pacifiku a snaží se posílit vlastní výrobní kapacity též poté, co se její klíčový zbrojní dodavatel Rusko se stal po invazi na Ukrajinu terčem sankcí.
•