Dva brazilské letouny Embraer C-390 Millennium chce koupit ministerstvo obrany. Na výrobě se podílí Aero Vodochody

Na přepravu materiálu, vojenské techniky, osob, ale i k hašení požárů lze využít letouny Embraer C-390 Millennium, které chce pořídit ministerstvo obrany. Jednání o koupi dvou kusů s brazilskou společností Embraer již začalo. Na výrobě C-390 se podílí český producent letadel Aero Vodochody.

„Jednání povedeme o pořízení dvou kusů těchto letounů, přičemž jedním z cílů vyjednávání bude, aby první letoun přistál v ČR již na konci příštího roku. Co se týče ceny, tak představu samozřejmě máme, ale s ohledem na strategii vyjednávání ji nebudeme dopředu zveřejňovat,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský.

Foto: Shutterstock

„Nákupem Embraeru bychom získali další nástroj pro zvládání situací, jako je například evakuace z krizových oblastí. Může sloužit také jako prostředek zdravotnického odsunu osob MEDEVAC a díky systému vzdušného hašení ho lze využít i v boji s rozsáhlými požáry. Z paluby C-390 lze mimo jiné provádět všechny druhy vzdušných výsadků osob i padákového shozu nákladu,“ informovalo ministerstvo.

Náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu pro letouny vyrábí Aero Vodochody, které dnes s Brazilci podepsalo upřesňující dodatek. „Dodatek zahrnuje mimo jiné možné navýšení výrobního podílu Aero v programu C-390, zvýšení hodnoty stávající spolupráce se společností Embraer a součinnost při plnění specifických požadavků Ministerstva obrany ČR na pořízení letounů C-390 pro Armádu ČR,“ uvedla společnost.

Přečtěte si také