Praha – Český vyjednávací tým minulý týden ve Spojených státech jednal o případném nákupu letounů F-35 pro českou armádu. S americkými úřady jeho zástupci mluvili o financování, výcviku nebo zapojení českého obranného průmyslu. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany.
Česko na základě vládního rozhodnutí z léta chce z USA pořídit 24 strojů F-35. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) byla pověřena, aby vládě do října příštího roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v českém letectví vystřídají nyní využívané gripeny.
Na začátku října ministerstvo americké straně předalo tzv. dopis se žádostí o nabídku, který byl podle ministerstva východiskem pro jednání z minulého týdne. „Diskutovány byly například otázky financování, zkušenosti s ostatními státy provozujícími tento typ letounu, výcvikové kapacity a možnosti jejich sdílení. Dále také termíny dodávek letounů v souvislosti s přípravou veškeré infrastruktury anebo příprava personálu,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě ekonomická náměstkyně ministryně obrany Blanka Cupáková, která český vyjednávací tým vede.
Čeští vyjednávači mluvili i o možnosti zapojení českého obranného průmyslu. Navštívili proto v texaském Fort Worth i výrobce letounů F-35, společnost Lockheed Martin. „Ze strany Lockheed Martin byly představeny hlavní směry možností zapojení obranného průmyslu, protože český průmyslový trh je americkým dodavatelem monitorován již dva roky,“ uvedlo ministerstvo.
Úřad dodal, že komunikuje také „s řadou“ stávajících a budoucích evropských uživatelů F-35. Chce od nich získat praktické informace a zkušenosti s jejich pořízením a provozem.
Pronájem švédských gripenů skončí v roce 2027, česká armáda poté může využít dvouletou opci. Zahájit jednání s vládou USA o případném nákupu amerických strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje tzv. páté generace. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35. Stejné stroje si pořídilo nebo v dohledné době plánuje pořídit několik evropských zemí.
Rozhodnutí vlády vyvolalo nelibost švédského výrobce Saab. V prohlášení v červenci uvedl, že očekával, že bude mít švédská vláda transparentní možnost představit svou nabídku. Gripeny budou podle firmy splňovat požadavky českého letectva nejméně do roku 2040.
Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel, dosud má armáda 12 jednomístných a dva dvoumístné stroje. Rozšíření nadzvukového letectva na dvě letky zástupci obrany i armády považují za nutnost vzhledem k přibývajícím úkolům, které i kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci dostává a dostane.
•