Maďarsko nečekaně zablokovalo unijní vojenskou pomoc Ukrajině

Vojenskou pomoc ve výši 500 milionů eur, která měla být poskytnuta příští pondělí Ukrajině, zablokovalo nečekaně Maďarsko. Uvedla to dnes tisková služba maďarské vlády.

„Maďarsko nesouhlasí s tím, aby EU spolu s dalšími existujícími nástroji využívala EPF pouze pro Ukrajinu, protože to neumožňuje poslat dostatečné finanční prostředky na prosazování zájmů EU v jiných oblastech. Pro maďarskou vládu je klíčové, aby se tyto otázky vyjasnily, a proto neschválila vyplacení další tranše z EPF,“ informovala tisková služba.

Foto: Shutterstock

Český prezident Petr Pavel na to uvedl, že i když podrobnosti rozhodnutí Maďarska nezná, každopádně to považuje za problematické chování, které by člen NATO a Evropské unie dělat neměl.

Maďarsko se již dříve rozhodlo neposkytnout Ukrajině žádné zbraně ani vojenskou techniku a také vyjádřilo nespokojenost se zavedenými sankcemi proti Rusku, dohodnutá opatření však dosud podporovala. Fond, že kterého měla být pomoc poskytnuta, se jmenuje Evropský mírový nástroj a do dnešní doby z něj byla Ukrajině předána pomoc ve výši 3,6 miliardy eur.

Přečtěte si také