Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy Kč), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany. Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku v prohlášení zaslaném ČTK potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti dnes slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

Výrobu houfnic Zuzana 2 na kolovém podvozku Tatra má na starosti státem kontrolovaná společnost Konštrukta-Defence. Podle informací výrobce systém v automatickém režimu dokáže vystřelit v první minutě pět ran. Jeho maximální dostřel v závislosti na použité munici dosahuje nejméně 41 kilometrů. Houfnici obsluhuje čtyřčlenná posádka.

Slovensko od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytlo Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém protivzdušné obrany S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2; první čtyři kusy z této zakázky Slovensko už Ukrajině dodalo.

Ukrajina, která v posledních týdnech zaznamenala výrazné úspěchy na bitevním poli, zdůrazňuje, že potřebuje ještě větší počet těžkých zbraní, aby mohla odrazit ruskou invazi.

Houfnice Zuzana 2 je vlajkovou lodí slovenského obranného průmyslu a jediným těžkým zbraňovým systémem vyráběným v zemi. Podle výrobce může houfnice střílet všechny typy munice NATO ráže 155 mm, poznamenala agentura DPA.

Přečtěte si také