Ze Súdánu evakuují občany USA i Francie. Češi jsou v pořadí

K evakuaci diplomatů a dalších svých občanů ze Súdánu, ve kterém probíhá boj o moc mezi státní armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, přistoupily Spojené státy a Francie.

V Súdánu, ze kterého podle amerického prezidenta Joea Bidena USA evakuovaly svůj diplomatický personál s rodinami, přebývá zřejmě ještě asi 16 000 Američanů. Pro ně Spojené státy nemají zatím žádný evakuační plán. „Američany v Súdánu budeme nadále podporovat, radit jim, jak se dostat do bezpečí a pravidelně je informovat o dění,“ prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Foto: Shutterstock

Rychlou evakuaci zahájila ze Súdánu i Francie, která také oznámila, že o evropské občany a občany spřátelených zemí je rovněž postaráno. Uvedlo to francouzské ministerstvo zahraničí. České občany, kteří jsou podle českého ministerstva zahraničí v zemi čtyři, zapsaly na evakuační seznamy státy EU i Francie.

„Naši kolegové v Káhiře, v Bruselu i v Praze v ústředí pracují na tom, aby do těchto konvojů české občany dostali. Češi jsou vedení na evakuačních seznamech států EU, včetně toho francouzského. „Se všemi jsme v kontaktu přímo nebo nepřímo přes jejich zaměstnavatele,“ uvedla Mariana Wernerová z ministerstva zahraničí.

Přečtěte si také