Zbrojní výrobu brzdí nedostatek zaměstnanců, surovin, komponentů i byrokracie, upozorňuje Vojenské zpravodajství

Problémem evropského zbrojního průmyslu není kvalita, ale nedostatečné kapacity. Ty byly způsobené dlouholetým šetřením na armádních nákupech. Proto zbrojní průmysl v Evropské unii loni nedokázal pokrýt požadavky ozbrojených sil unijních států, napsalo ve své výroční zprávě za minulý rok Vojenské zpravodajství.

„Po téměř dvou letech bojů dospěla situace do takového stavu, že na Ukrajinu byla dodána značná část evropských skladových zásob munice, techniky a vojenského materiálu. Skladové zásoby munice v zemích EU se povážlivě snížily a nedařilo se je znovu doplnit novou produkcí, protože nově vyrobená munice často putuje rovnou na Ukrajinu,“ píše jedna ze tří českých tajných služeb.

Foto: Shutterstock

Nedostatečnou výrobu odůvodňuje nízkými náklady na obranu v posledních 25 letech. „Ačkoliv si zachoval relativně vysokou míru sofistikovanosti a technologické vyspělosti, produkční kapacity byly omezeny na potřebné minimum,“ píše se ve zprávě.

Produkci brzdí kromě nutnosti posílit výrobní zázemí i nedostatek pracovní síly, surovin, materiálů a komponentů, ale také byrokratické překážky. Firmy též nechtějí investovat do nejistého byznysu. „Od zahájení výstavby nové výrobní haly do jejího zprovoznění uplynou roky, během nichž se může bezpečnostní situace v Evropě změnit a poptávka znovu klesnout,“ uvádí Vojenské zpravodajství.

Přečtěte si také