Za deset let může dojít k vojenskému střetu Číny a USA, říká Jiří Šedivý

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý souhlasí s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem, který varoval před nebezpečím vyplývajícím ze sbližování Ruska s Čínou. Šedivý to řekl v rozhovoru pro ČTK.

Kissinger i Šedivý se domnívají, že válka na Ukrajině nemusí dopadnout tak, jak si přejeme. Rusům se může podařit dobýt celou Doněckou i Luhanskou oblast a fronta se pak bude držet na jejich hranicích. „Pak bude otázka, co dál. Na to musíme být připraveni. Jsou tam varianty úplného vítězství Ukrajiny, ale měli bychom se připravit i na varianty, že to nebude tak ideální, jak říká Zelenskyj,“ řekl Šedivý. Ze strategického pohledu by pak mohlo dojít ke sbližování Ruska a Číny.

Foto: Shutterstock

Šedivý poukázal na vyjádření některých amerických generálů, podle kterých už za deset let může dojít k vojenskému střetu Číny a USA. „Realistické odhady říkají, že vážné nebezpečí vojenského střetnutí s Čínou je v horizontu roku 2040,“ poznamenal a poukázal na zvyšující se počet společných vojenských cvičení Ruska a Číny. „Musíme být skutečně velmi pozorní,“ uvedl.

Přečtěte si také