Z dronového útoku na Putina Rusko obviňuje USA a naopak

Podle Amerického institutu pro studium války není pravděpodobné, že by se dronům podařilo proniknout moskevskou protivzdušnou obranou. Domnívá se tedy, že byl útok na Kreml účelově zinscenován Ruskem. To naopak obvinilo Spojené státy, že Washington Kyjevu podsouvá, na jaké cíle má útočit.

Institut uvedl, že před časem Rusové posílili protivzdušnou obranu, proto je ukrajinský útok nepravděpodobný. „Je krajně nepravděpodobné, že by dva drony mohly proniknout několika vrstvami protivzdušné obrany, a pak vybuchnout nebo být sestřeleny přímo nad srdcem Kremlu tak, že vše bude působivě zachyceno na kameře,“ píše institut.

Ilustrační foto: Shutterstock

„Rusko pravděpodobně zinscenovalo tento útok ve snaze přenést válku domů pro ruské domácí publikum,“ uvedl institut v analýze. Dronového útoku ihned využili ruští nacionalističtí blogeři a vyzvali k dalšímu vystupňování války, napsal také.

Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova stojí za středečním dronovým útokem Spojené státy. „Rozhodnutí o takovýchto krocích, takovýchto teroristických útocích, se nedělají v Kyjevě, ale přímo ve Washingtonu. A Kyjev už jen plní to, co mu přikážou. A ne pokaždé má Kyjev právo vybrat si prostředky,“ uvedl.

Přečtěte si také