Vstoupit do tunelů by byla vážná chyba. Pošlete tam kouř, radí izraelský generálmajor

Boj v tunelech by byl velmi riskantní, a proto by do nich Izraelci neměli vstupovat. Ve smrticí past se mohou proměnit i bez jejich účasti. Uvedl to někdejší zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády Jair Golan.

„Nemusíte jít do tunelů. Vstoupit do tunelů by byla vážná chyba,“ řekl Golan pro izraelský rozhlas. „V tunelech nebojujete za žádných okolností. Není tam šance vyváznout nezraněný. V tunelech se nebojuje. Proti hrozbě tunelů se musí zakročit,“ uvedl generálmajor.

Foto: Shutterstock

Podle Golana by vojáci měli použít kouř. „Chytré je najít vchody do tunelů a uzavřít je nebo tam poslat kouř, který nepřítele z tunelu vyžene nebo mu ublíží,“ myslí si. „Izraelská armáda dnes disponuje schopnostmi, aby se s tunely účinně vypořádala. Má veškeré znalosti a prostředky. Pokud Hamás v tunelech zůstane, stanou se pro něj smrticí pastí,“ řekl.

V rozhovoru také uvedl, že by podpořil dohodu, na jejímž základě by Hamás propustil všechny rukojmí výměnou za to, že by jeho členům bylo umožněno odjet do Íránu, Sýrie či jinam. „Kéž by. Pokud by se nám podařilo dostat se do situace, za níž by lídři Hamásu odpluli a naši rukojmí by byli osvobozeni, bylo by to skoro příliš dobré na to, aby to by byla pravda,“ řekl.

Přečtěte si také