Vojenskou záchranu Čechů v zahraničí by už nemusel schvalovat parlament

Podle vládní ústavní novely, kterou včera v úvodním kole podpořila sněmovna, by vláda mohla vyslat vojáky do zahraničí na záchranu českých občanů bez schválení parlamentu a Senátu. Novelu nyní čeká projednání ústavně-právního a bezpečnostního výboru a členů ústavní komise.

K přijetí předlohy bude ve sněmovně potřeba nejméně třípětinová většina, vládní koalici tedy chybí 12 hlasů, které potřebuje od opozice. Hnutí ANO se k ní ale staví zdrženlivě. Novela kromě jiného upravuje i schvalování průjezdů a přeletů cizích ozbrojených sil přes české území.

Foto: Shutterstock

„Jedná se zejména o případy záchrany občanů ČR v zahraničí, poskytování pomoci uprchlíkům, zajišťování ochrany života a zdraví osob ohrožených nelegální migrací či poskytování zdravotnické pomoci obyvatelstvu například v případě epidemií a pandemií,“ stojí v důvodové zprávě. Podle ní posílení pravomoci vlády umožní lépe reagovat na krizové situace, které mohou nastat z důvodu zásadní změny bezpečnostního prostředí ve světě.

Na to ale upozorňují právě i poslanci ANO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. „Postoj hnutí ANO bude více rezervovaný (než v minulosti). Chceme diskutovat o šíři zmocnění,“ řekl předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček.

Přečtěte si také