Valerij Gerasimov byl jmenován velitelem ruských sil na Ukrajině

Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov byl dnes jmenován velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině. Vystřídal tak Sergeje Surovikina, který se stal jeho zástupcem. Podle britského ministerstva obrany to znamená přiznání vážnosti ruských potíží ve válce na Ukrajině.

„Zvýšení úrovně vedení speciální operace souvisí s rozšířením škály úkolů vedených v průběhu její realizace a potřebou zavést užší spolupráci mezi různými složkami ozbrojených sil,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany. Gerasimovými zástupci byli jmenováni i velitel pozemních vojsk Oleg Saljukov a zástupce náčelníka generálního štábu Alexej Kim.

Foto: Shutterstock

„Nasazení náčelníka generálního štábu jako velitele na bojišti je indikátorem rostoucí vážnosti situace, které Rusko čelí, a jasným uznáním toho, že tažení nedosahuje strategických cílů Ruska,“ uvedlo britské ministerstvo obrany na Twitteru.

Generál Gerasimov, který se narodil v tatarské Kazani a je mu šedesát sedm let, má za sebou dlouhou vojenskou kariéru. Působil v Polsku, na Dálném východě, v Pobaltí a v rusko-čečenské válce. Gerasimov, Putin a ministr obrany Šojgu byli podle západních vojenských expertů ti, kteří rozhodli o ruské invazi na Ukrajinu.

Přečtěte si také