USA poskytnou Ukrajině vozidla Bradley, Německo vozidla Marder

„Spojené státy hodlají Ukrajině poskytnout obrněná vozidla typu Bradley a Německo obrněná vozidla pěchoty typu Marder,“ uvádí společné prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze.

Střely Stinger, protitankové střely Javelin, raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS dodaly od začátku napadení Spojené státy Ukrajině. Nyní jí poskytnou vozidla Bradley, která mohou sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště, a také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP schopná odolávat minám a množství střel a jiné munice.

Foto: Shutterstock

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se minulý měsíc setkal se s Bidenem a po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky. USA už poskytly Ukrajině pomoc za 21 miliard dolarů (474 miliard korun).

Bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot podle dnešního prohlášení dodá Ukrajině Německo. „Na konci prosince Spojené státy oznámily, že Ukrajině poskytnou baterii systému protivzdušné obrany Patriot. Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot,“ uvádí Biden a Scholz. Znamená to zásadní obrat v německé pomoci Ukrajině. Scholz dosud žádostem Kyjeva o Mardery nechtěl vyhovět.

Přečtěte si také