Unikátní český software pomáhá ukrajinským bezpečnostním složkám

Po napadení Ukrajiny Ruskem nabídla česká firma Compelson svůj forenzní software MOBILedit Forensic ukrajinským bezpečnostním složkám na rok zdarma. Nyní ho používá ministerstvo obrany, státní i vojenská policie, pohraniční stráž nebo Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů.

„Když konflikt na Ukrajině vypukl, vypadalo to jako srážka zajíce s medvědem. Řada firem napříč různými obory ihned Ukrajině podala pomocnou ruku. Protože se v Compelsonu dlouhé roky věnujeme boji se zločinem, považovali jsme za svoji povinnost poskytnout náš software ukrajinským bezpečnostním složkám,“ uvedl Dušan Kožušník, zakladatel a ředitel společnosti Compelson.

Česká společnost Compelson byla založena roku 1991. Její úspěšný produkt MOBILedit dokáže editovat obsah téměř libovolného mobilního telefonu a slouží milionům uživatelů a firem ke správě a pokročilému využití mobilů. Compelson je také průkopníkem moderního vyšetřování mobilních telefonů, jeho produkty používají od roku 1996 armády, policisté i nezávislí vyšetřovatelé z celého světa, včetně americké armády, FBI, IRS, Scotland Yardu a samozřejmě Policie ČR.

Software MOBILedit Forensic dokáže díky analýze mobilních zařízení získat data například o přesunech vojenských jednotek nebo zprávy či informace o telefonátech. Umožňuje i analyzovat fotografie v přístrojích. Ukrajinská armáda tak může získat  informace, na základě kterých se dají vytrasovat přesuny i základny nepřátelských jednotek.

Přečtěte si také