Ukrajinská rozvědka: Rusko chce mobilizovat další půl milion lidí

Zástupce velitele ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj řekl britskému deníku The Guardian, že v lednu Rusko hodlá do armády povolat dalších pět set tisíc lidí. Do ruské armády bylo do podzimu mobilizováno již tři sta tisíc mužů.

Podle Kyjeva se nováčci zapojí na jaře a v létě do série ofenziv na východní a jižní Ukrajině. Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské rozvědky, už dříve uvedl, že ruská armáda bude znovu mobilizovat v lednu. Uvedl přímo datum 5. ledna 2023, jeho zástupce ale nyní tento termín posunul na 15. ledna, kdy končí v Rusku svátky. Moskva toto tvrzení odmítla. Ruský prezident Vladimir Putin však podzimní odvody formálně neukončil, může v nich tedy kdykoli pokračovat.

Foto: Shutterstock

Nové jednotky by podle Skibického mohly vzniknout přibližně dva měsíce a jejich úspěch bude záviset na tom, jak dobře budou vycvičeny a jaké budou mít vybavení. Druhá mobilizační vlna by podle Budanova probíhala hladčeji, protože vojenské správy již mají od minula zajetý postup. Na Ukrajině podle ukrajinské vojenské rozvědky v současnosti bojuje 280 000 ruských vojáků pozemních vojsk.

Přečtěte si také