Ukrajina má právo na sebeobranu, tedy i útočit na cíle na ruském území, řekl Stoltenberg na pražském summitu

Ukrajina, obrana a partnerství se zeměmi v oblasti Indo-Pacifiku jsou témata, kterými se bude zabývat neformální setkání ministrů zahraničí NATO v Praze. Uvedl to jeden z účastníků generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Očekávám, že summit bude demonstrovat sílu našeho spojenectví a transatlantické vazby,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský a dodal, že by měl pomoci formulovat strategie na zadržení ruské agrese.

Foto: Shutterstock

Podle Stoltenberga je vzhledem k novému ruskému útoku ze severu na Charkovskou oblast a tomu, že se frontová linii prakticky shoduje s hranicí zemí naléhavé, aby mohla Ukrajina útočit na legitimní cíle na ruském území.

„Útočí na Ukrajinu střelami a dělostřeleckou palbou zevnitř Ruska a Ukrajina musí být schopna reagovat a bránit se, to je část práva na sebeobranu,“ uvedl. „Několik spojenců už nemá žádná omezení z hlediska zbraní, které jsou dodávány na Ukrajinu. Jedná se o otázku mezinárodního práva,“ řekl.

Zatímco švédské dary se posílají na Ukrajinu bez omezení, „za předpokladu, že se budou využívat v souladu s mezinárodním a humanitárním právem“, jak uvedl na setkání šéf švédské diplomacie Tobias Billström, italské je možné kvůli italské ústavě používat jen k obraně Ukrajiny. „Není to možné, protože nebojujeme proti Rusku, ale pomáháme dary bránit Ukrajinu,“ upřesnil italský ministr Antonio Tajani.

Přečtěte si také