Ukrajina má kritický nedostatek munice, uvedl Pavel po návratu domů

Podle českého prezidenta Petra Pavla dodávají spojenci Ukrajině velmi efektivní techniku, ale minimální množství munice. Ta je přitom nezbytná k zahájení protiofenzívy vůči Rusku. Uvedl to po dnešním návratu z pracovní návštěvy země.

„Z těch jednání, která jsem na Ukrajině vedl – a bylo jich opravdu hodně, jak na úrovni centrální, tak na úrovni jednoho regionu – vyplynulo zcela jasně, že to, co Ukrajina dnes pro úspěšnou obranu potřebuje ze všeho nejvíc, je munice,“ řekl na letišti v pražských Kbelích.

Foto: Shutterstock

„Techniky se samozřejmě nedostává také, ale kritický nedostatek munice nejenom že omezuje schopnost Ukrajiny efektivně se bránit, ale do určité míry i limituje její schopnost provést úspěšnou protiofenzívu. A pokud mají obnovit kontrolu nad okupovaným územím, které Rusko agresivně drží už déle než rok, pak skutečně jiná cesta než protiofenzíva není,“ uvedl.

Petr Pavel upozornil, že spojenci sice dodávají efektivní techniku, ale s minimálním množstvím munice, takže ji ukrajinská armáda může používat jen několik dní. „Budeme nadále hledat cesty, jak nejenom zvýšit dodávky munice z našich zdrojů, ale budeme také kreativně hledat cesty ve spolupráci s našimi spojenci, případně dalšími zeměmi, jak dostat na Ukrajinu v krátké době to, co budou potřebovat,“ řekl prezident.

Přečtěte si také