Ukrajina dostane od Západu tanky, teď chce ještě stíhačky

Poté, co Německo i Spojené státy oznámily, že poskytnou ukrajinské armádě tanky Leopard 2 a Abrams, hodlá Ukrajina vyvíjet tlak, aby získala západní stíhačky.

„Příští velkou překážkou teď budou stíhačky,“ řekl Jurij Sak, poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. „Pokud je získáme, výhody na bojišti budou přímo obrovské. Nejde jen o F-16. Chceme letouny čtvrté generace… Nechtěli nám dát těžké dělostřelectvo, pak je nám dali. Nechtěli nám dát raketomety Himars, pak se to stalo. Nechtěli nám dát tanky, teď nám je dávají. Kromě jaderných zbraní nezbylo nic, co bychom nezískali,“ uvedl Sak.

Foto: Shutterstock

Podle Justina Bronka z londýnského institutu RUSI by západní stíhačky pomohly při sestřelování ruských letounů i při případných útocích na pozemní cíle. Ukrajina dosud disponuje pouze stíhačkami ruské výroby, které byly vyrobeny ještě dříve, než Ukrajina před 31 lety vyhlásila nezávislost. Podle Reuters nyní ukrajinští letci tráví volný čas zdokonalováním angličtiny, protože doufají, že stíhačky Ukrajina od Západu dostane. Stejně tak chce i rakety dlouhého doletu, připomněl Reuters.

Přečtěte si také