Tanky Leopard 2A4 prošly zkouškami, mohou být zařazeny do výzbroje české armády

Tanky Leopard 2A4 získala Česká republika od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Starší, ale plně funkční stroje původně využívaly švýcarská a německá armáda. První Leopard 2A4 armáda převzala loni v prosinci, zbývající budou v souladu s harmonogramem dodány do konce roku 2023.

Zkrácené vojskové zkoušky, které lze provádět u výzbroje již používané v NATO, probíhaly u 73. tankového praporu Přáslavice a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. „Testovala se například přesnost střelby, průchodnost terénem, možnost použití vyprošťovacích prostředků zavedených v naší armádě či funkčnost spojovacích prostředků,“ uvedl plukovník Ján Kerdík ze Sekce rozvoje sil ministerstva obrany. Vojskovými zkouškami tanky prošly.

Foto: Shutterstock

Protipožární zařízení v prostoru věže, které v původním tanku nebylo, bude podle Jána Kerdíka ve spolupráci s dodavatelem instalováno. „Příprava na upevnění hasicího zařízení ve věži je, dodavatel nyní hledá co nejrychlejší a nejefektivnější řešení tak, aby jej bylo možné nainstalovat v co nejkratší době,“ uvedl. „Na používání vozidla k počátečnímu výcviku osádek, který je plánován na letošní rok, tato skutečnost nebude mít vliv, protože tank je vybaven automatickým hasicím zařízením v motorovém prostoru,“ doplnil.

Do konce roku by měly dorazit do Česka všechny slíbené tanky. Součástí dodávky je kromě tanků počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. Hodnota daru činí necelé 4 miliardy korun.

Přečtěte si také