Stovky ukrajinských vojáků cvičí střelbu v bývalém sovětském středisku Libavá

Střelbu z kulometů, pistolí, odstřelovacích pušek a pancéřovek RPG nacvičují ukrajinští vojáci ve střelnici vojenského újezdu Libavá, kde před rokem 1989 působila sovětská armáda. Několik set vojáků zůstane v Libavé do května. Jejich výcvik, který zahrnuje i cvičení operací v bojových vozidlech pěchoty, zajišťuje téměř 300 vojáků české armády.

„Ukrajinský prapor zde podstupuje výcvik tak, aby dosáhl svých operačních schopností a byl schopen provádět jak ofenzivní, tak defenzivní operace v prostředí vysoké bojové intenzity. My se jim snažíme vytvořit podmínky pro to, aby své nasazení v bojové činnosti zvládli co nejlépe,“ uvedl velitel 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic Michal Voltr.

Foto: Shutterstock

Měsíční výcvik ukrajinských vojáků, z nichž jen asi pětina má vojenské zkušenosti, zajišťuje zhruba 300 vojáků. „Máme velké zkušenosti s výcvikem vojáků jak vlastních, tak partnerů při nasazení v Iráku nebo v Afghánistánu. Byť tam byly operace především protipovstalecké, principy výcviku jsou stejné jak pro české, afghánské nebo ukrajinské vojáky,“ řekl Voltr.

Velitel ukrajinského praporu ocenil ve výcviku vysokou úroveň a dostatek praxe. „Na začátku měli vojáci obavy, že tím, že neznají řeč, nebudou vědět, jak to bude správně probíhat. Když sem přijeli, byli překvapení, pochopili, že je to jeden bratrský národ, jeden druhému rozumějí a dělají správnou věc,“ uvedl.

Přečtěte si také