Stoltenberg se v Praze sešel s Fialou a ocenil Česko

Za spolehlivého a ceněného partnera v NATO označil Česko generální tajemník Jensen Stoltenberg. Šéf NATO se v Praze účastní neformálního summitu zemí Severoatlantické aliance.

„Českou muniční iniciativu vnímám jako velmi významnou. Je dobrá zpráva, že první dodávky přijdou velmi brzy a poté budou dodávky kontinuální,“ uvedl a poděkoval českému premiérovi Petrovi Fialovi za iniciativu i důležitou práci. První dodávky dělostřelecké munice na Ukrajinu by měly dorazit v příštích dnech.

Fiala Stoltenberga informoval, že Česká republika od letošního roku dodržuje závazek dvou procent hrubého domácího produktu věnovaných na obranu.

Foto: Shutterstock

Šéf NATO se v Praze účastní neformálního summitu zemí Severoatlantické aliance, který se podle českého premiéra soustředí na hledání cest, jak pomoci Ukrajině napadené Ruskem v těžké chvíli. Platí podle něj stále, že pomocí napadené zemi přispívají její spojenci Evropě. 

Stoltenberg na setkání navrhl víceletý finanční závazek, jenž zajistí předvídatelnost, kterou Ukrajina potřebuje pro nákupy zbraní a dodávky ze Západu. „Pomůže jí to bránit se a současně to bude signálem pro Moskvu, že se v pomoci neunavíme,“ myslí si.

Přečtěte si také