Spojené státy darují Česku osm vrtulníků, modernizaci zaplatí kompenzace

Za techniku poskytnutou Ukrajině obdrží Česká republika od USA kompenzaci ve výši 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). Ty věnuje na modernizaci osmi vrtulníků, které jí Spojené státy darují.

Česká republika podepsala kontrakt s americkou společností Bell na dodání 12 vrtulníků, UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, za 14,6 miliardy korun. První z nich dorazí v květnu tohoto roku. Osm dalších vrtulníků – šest bojových a dva transportní – poskytne USA zdarma.

Foto: Shutterstock

„Předpokládáme, že tyto vrtulníky tady budou 24 měsíců po podpisu smlouvy na modernizaci těchto strojů, protože naším cílem je, abychom i těch zbývajících osm měli ve stejné konfiguraci, jako je prvních dvanáct. Cena modernizace -předpokládáme, že se vejdeme do 200 milionů dolarů, což je dar ze Spojených států na modernizaci. Tyto finanční prostředky bychom chtěli alokovat právě ve prospěch vrtulníků systému H1,“ uvedl velitel českých vzdušných sil Petr Čepelka.

Do doby, než vrtulníky dorazí, bude pokračovat školení a techniků na nové stroje. Během několika dnů by měl na základnu dorazit i simulátor. „A dle přepravních kapacit našich partnerů by měly být v průběhu letošního roku dodány téměř všechny vrtulníky systému H1,“ řekl Čepelka. Darované vrtulníky budou podle něj dodány do roku 2026.

Přečtěte si také