Spojené státy a Británie nechtějí žádost Ukrajiny o stíhačky vyslyšet

Jednota západních spojenců Ukrajiny je ohrožena. Podle agentury AP ji rozděluje otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu. I když by stíhačky mohly pomoci odrazit útoky ruských invazních sil, jejich poskytnutí zvyšuje obavy z vyostření konfliktu.

Zatímco Polsko či Litva jsou poskytnutí letounů Ukrajině nakloněny, i vzhledem k možné hrozbě z Ruska, Spojené státy již v pondělí uvedly, že žádosti Kyjeva o bojové letouny F-16 nevyhoví. Británie se vyjádřila, že posílat na Ukrajinu své stíhačky je nepraktické.

Foto: Shutterstock

„Britské stíhačky jsou extrémně sofistikované a trvá měsíce, než se s nimi naučíte létat. Vzhledem k tomu se domníváme, že není praktické posílat tyto letouny na Ukrajinu,“ sdělil mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. „Budeme i nadále diskutovat s našimi spojenci o tom, co považujeme za správný přístup,“ dodal.

Francie zatím dodávku stíhaček neodmítá, Ukrajina by však musela dodržet přísná omezení a podmínky a podat i formální žádost. Je možné, že ji podá dnes ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, který je na návštěvě Paříže.

Přečtěte si také