S Fialou na Filipíny dorazili zástupci českých zbrojařských firem

Výrobce letadel Aero Vodochody, skupina Omnipol, zbrojovka Excalibur Army nebo společnost STV Group produkující munici chtějí Filipíncům nabídnout inovativní a efektivní řešení.

Premiér Petr Fiala před cestou do Manily uvedl, že český export na Filipíny dosáhl v loňském roce 55 milionů dolarů a z Filipín se dovezlo do Česka zboží za 600 milionů dolarů. „Chci v zemi podpořit projekty, které pomohu tento objem navýšit, ale především na straně exportu,“ řekl.

Foto: Shutterstock

„Je tady několik sektorů, které jsou zajímavé. První je sektor obranného průmyslu. Oni jsou vázáni především na americké dodávky zbraní, nicméně mají zájem o některé dodávky naše, ať je to Colt CZ v oblasti ručních zbraní, letadla, nebo dodávky pro letadla, je tady také společnost Excalibur. Dále je to zemědělství a potravinářství, energetika a infrastruktura, ale máme tady třeba paní Petrofovou, vývozce pian, která má na Filipínách poměrně velký trh,“ informoval prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Uvedl také, že v Česku je nedostatek kvalifikovaných řemeslníků, řidičů, stavebních dělníků a dalších profesí. Významnějšímu zaměstnávání Filipínců v ČR však podle něj brání početní limity ministerstva vnitra a zahraničí.

Přečtěte si také