Rusové na Ukrajině páchají zvěrstva a válečné zločiny, řekla viceprezidentka USA

V projevu americké viceprezidentky Kamaly Harrisové na Mnichovské bezpečnostní konferenci dnes zaznělo, že se ruská vojska na Ukrajině chovají barbarsky a nehumánně a během invaze páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

„Spojené státy formálně uznávají, že Rusko páchá zločiny proti lidskosti. A já říkám, že všichni, kdo se těchto zločinů dopouští, a jejich nadřízení, kteří nesou spoluvinu, se budou zodpovídat,“ řekla Harrisová. „Spravedlnosti musí být učiněno zadost,“ uvedla také.

Foto: Shutterstock

„Ruská vojska na Ukrajině páchají hrůzná zvěrstva a válečné zločiny. Ruská vojska systematicky útočí proti civilistům, dopouští se znásilňování, zabíjení ve stylu poprav, bití a deportací,“ řekla dále Harrisová. „Krutě odtrhávají děti od rodin,“ uvedla a označila tyto činy za barbarské a nehumánní.

„Spojené státy budou vždy stát na straně spravedlnosti. A až se budoucí generace ohlédnout zpět, tak uvidí, že jsme dostáli úkolům, které jsou před námi,“ řekla. Upozornila také, že před rokem na mnichovské konferenci varovala před blížící se ruskou invazí. „Nyní je rok poté a Ukrajina stále existuje, transatlantické partnerství je silnější než kdy dříve. A co je nejdůležitější, ukrajinský lid obstál,“ řekla. Uvedla, že USA budou pomáhat Ukrajině, dokud to bude nutné. „Musíme zůstat silní, Rusko nesmí vyhrát,“ řekla.

Přečtěte si také