Rusko selhalo strategicky, operačně i takticky, myslí si americký generál

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley se nedomnívá, že by ukrajinská armáda v tomto roce nad Ruskem zvítězila. Myslí si ale, že ruské síly selhávají strategicky, operačně a nyní i takticky.

„Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol. Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu,“ uvedl Milley. Podle Milleyho ale dostávají ruské síly na frak, mimo jiné proto, že jsou špatně vycvičeny.

Foto: Shutterstock

Milley také uvedl, že zatím není politická vůle poskytnout Ukrajině balistické střely ATACMS. Spojené státy jich mají relativně málo a jejich účinnost se přeceňuje. Podle bývalého velitele amerických sil v Evropě, penzionovaného generála Bena Hodgese jsou to jen výmluvy. „Vzhledem k talentu lidí, kteří se na tom podílejí, mě překvapuje, jak nesouvislé jsou tyto výmluvy,“ uvedl.

„Problémem administrativy vždy bylo, že nechtějí, aby Ukrajinci používali cokoli, co jim poskytneme, proti ruským cílům a Rusku ze strachu z eskalace. Ukrajinci byli vždy velmi spolehliví a plnili veškeré podmínky, které jsme jim stanovili pro vybavení, které jim poskytujeme. Zabraňujeme tedy eskalaci, nebo podporujeme ruskou eskalaci?“ řekl bývalý vysoce postavený americký diplomatický úředník.

Přečtěte si také