Ruské zbraně obsahují čínské součástky. Nahrazují originální komponenty

V navigačních systémech ruských dronů Orlen nebo v systémech řízení palby v ruských tancích našli ukrajinští vojáci součástky čínské výroby místo originálních západních dílů. Stává se to podle nich stále častěji.

„Ve zbraních získaných z bojiště nadále nacházíme různou elektroniku. Trend je nyní takový, že je tam méně součástek vyrobených na Západě, ale více v Číně,“ uvedl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk.

Foto: Shutterstock

Agentura Reuters uvedla, že tyto komponenty byly možná určeny pro jiné než vojenské použití nebo je mohl Rusům dodat někdo třetí. Mohlo se jednat o výrobky dvojího užití, například elektroniku určenou původně pro mikrovlnné trouby lze použít i v řízené střele.

Čína, která ke konfliktu přistupuje neutrálně, poskytnutí vojenského materiálu Rusku popřela. „Čína v historii zahájila normální obchodní spolupráci se všemi zeměmi, včetně Ruska, na základě rovnosti a vzájemného prospěchu. Pokud jde o vývoz vojenského zboží, Čína po celou dobu zaujímá rozumný a odpovědný postoj,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Přečtěte si také