Ruská armáda v noci zaútočila na Kyjev, Oděsu i Cherson

Na různé části Ukrajiny zaútočila v noci na dnešek ruská armáda. Použila 35 íránských dronů Šáhed, 16 raket, uskutečnila 16 leteckých úderů a 52 střel ze salvových raketometů. Přesný počet mrtvých a zraněných civilistů zatím není znám.

Podle ukrajinského generálního štábu se všechny drony podařilo sestřelit, trosky jednoho z nich ale v Kyjevě zranily dva lidi. Další trosky dronu spadly na dvoupodlažní dům. V metropoli tři obyvatele zranil výbuch na severozápadě města.

Ilustrační foto: Shutterstock

Raketové útoky vedli Rusové i na Oděsu, kde zasáhly sklad potravin, který poté začal hořet. Další výbuchy otřásly Chersonem na jihu Ukrajiny. Podle ukrajinské armády u Bachmutu ruští vojáci zintenzivněli ostřelování města, protože nad ním chtějí získat kontrolu do 9. května, kdy Rusové oslavují výročí vítězství nad Německem.

Z okolí Záporožské jaderné elektrárny, kterou Rusové okupují, bylo evakuováno asi 1 679 lidí. Evakuace se má týkat obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty. Uvedl to minulý týden šéf zdejší ruské okupační správy. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grosse je situace u elektrárny stále více nepředvídatelná a nebezpečná.

Přečtěte si také