Rozhodující bitva se odehraje na Krymu, řekl americký generál Hodges

Ben Hodges, bývalý velitel amerických sil v Evropě a penzionovaný generál, se domnívá, že rozhodující bitva celé války na Ukrajině bude svedena o Krym, ukrajinský poloostrov anektovaný Ruskem na jaře 2014. Řekl to serveru Insider.

„Rozhodujícím místem pro tuto válku je Krym. Ukrajinská vláda ví, že se nemůže smířit s tím, že by si Rusko Krym ponechalo,“ řekl Hodges. Podle něj v příštích měsících Ukrajina připraví podmínky pro případné osvobození Krymu. Domnívá se také, že Ukrajina nikdy nebude v bezpečí ani nebude s to obnovit svou ekonomiku, dokud si Rusko udrží Krym, a k jeho osvobození budou potřeba rakety o delším dostřelu, než jaké Západ až dosud poskytl.

Foto: Shutterstock

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozorňuje, že v Doněcké oblasti stále dochází k ruským útokům a k jejich odražení by bylo třeba rychlejších dodávek zbraní ze Západu. „Rusko chce, aby se válka protáhla a aby vyčerpala naše síly. Proto musíme z času udělat naši zbraň,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Podle expertů amerického Institutu pro studium války zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků Ukrajinu omezila v provedení rozsáhlejší protiofenzivy.

Přečtěte si také