První velkorážová munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na akci, do které je zapojeno již 18 zemí, přispěje Česká republika téměř 866 miliony korun. Za přísných bezpečnostních opatření byly na Ukrajinu doručeny už první dodávky munice.

„První dodávky munice z české muniční iniciativy jsou bezpečně na Ukrajině. Jedná se o desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm, které financovalo Německo a které byly ve druhé polovině června předány ukrajinským partnerům. Jde o první část z celkového množství 180 tisíc kusů munice financovaného z německého příspěvku,“ řekla ve čtvrtek ministryně obrany Jana Černochová.

Foto: Shutterstock

„Vláda na návrh paní ministryně jednomyslně odsouhlasila zapojení České republiky do iniciativy částkou 865 775 000 korun. Vyčleněné peníze budou vynaloženy na nákup munice od tuzemského dodavatele, tedy od české společnosti STV GROUP,“ uvedl k tomu premiér Petr Fiala.

V rámci české muniční iniciativy je pro Ukrajinu nyní pokryto pořízení zhruba půl milionu kusů dělostřelecké munice, která má být dodána do konce roku 2024. Dosud se k iniciativě připojilo 18 zemí.

Přečtěte si také