Poslední dva americké vrtulníky Venom dorazily na pardubické letiště

Nákladní letoun C-17 Globemaster přivezl dnes ráno do Česka poslední dva stroje UH-1Y Venom. Osm Venomů a čtyři AH-1Z Viper bude užívat 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

V následujících letech česká armáda obdrží ještě dalších osm kusů zmodernizovaných vrtulníků Bell systému H1 darem od americké vlády za pomoc Ukrajině.

„Tato platforma je o několik generací dál, než byly vrtulníky Mi-24. Příchodem strojů systému H-1 se také mění formy a metody výcviku, harmonizujeme přípravu personálu s aliančními technikami a standardy. Stáváme se tak silnějšími hráči v rámci bezpečnostního prostředí nejen v Evropě,“ prohlásil velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Petr Čepelka.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Americký výcvikový tým nyní vede na základně intenzivní pokračovací výcvik českých instruktorů. „Výcvik probíhá v souladu s implementačním plánem. K tomu běží také základní typový výcvik pozemního personálu, a to jak teoretický, tak praktický. Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny,“ sdělil velitel 22. základny, brigádní generál Rudolf Straka.

„Celý výcvik náměšťského personálu je koordinován výcvikovým týmem dle osnov United States Marine Corps, od základního výcviku až po pokračovací bojový výcvik,“ upřesnil.

Přečtěte si také