Poskytnutí Leopardů 2 Ukrajincům vázne. Na schůzce se nerozhodlo

Na německé základně Ramstein se včera uskutečnilo setkání zástupců pěti desítek zemí, které podporují Ukrajinu ve válce proti Rusku. I když se očekávalo rozhodnutí o poskytnutí německých tanků Leopard 3 ukrajinské armádě, na schůzce k němu nedošlo.

„Není jednotný názor. Existují dobré důvody pro dodávky a dobré důvody, které hovoří proti,“ řekl nový německý ministr obrany Boris Pistorius. „Nevím, zda rozhodnutí padne za týden, za dva nebo zítra,“ uvedl. Podle něj však k němu dojde brzy.

Rozhodnutí o tom, zda bude Německo souhlasit s poskytnutím leopardů od zemí, které je již mají a jsou ochotny je Ukrajině předat, jako například Finsko a Polsko, také nepadlo. „Prioritou číslo jedna je protivzdušná obrana, protivzdušná obrana a zase protivzdušná obrana,“ řekl Pistorius.

Foto: Shutterstock

Německo proto dodá v lednu a únoru ještě sedm dalších protiletadlových kanónů Gepard a na jaře také další moderní systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM, který zatím nemá ani německá armáda. Součástí pomoci bude i protivzdušný systém Patriot.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval spojencům, kteří jasně vyjádřili podporu Kyjevu. „Ano, musíme ještě bojovat o dodávky moderních tanků, ale každý den dáváme jasněji najevo, že rozhodnutí o tancích nemá alternativu,“ řekl.

Přečtěte si také