Podle Izraele má Írán uran na výrobu pěti jaderných bomb

Izraelský ministr obrany Joav Galant se domnívá, že Írán má dost uranu na výrobu pěti jaderných bomb. Podle webu The Times of Israel to řekl řeckému ministru obrany Nikosovi Panajotopulosovi.

“Nepochybujte o tom, že Íránu nebude stačit jedna jaderná bomba. Dosud získal dost materiálu obohaceného na 20 a 60 procent k výrobě pěti jaderných bomb,“ uvedl Galant. Pokud by se Írán rozhodl obohacovat uran na 90 procent, ohrozil by celý Blízký východ. Zatímco pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro jaderné zbraně je to nad 85 procent.

Foto: Shutterstock

Podle Galanta Írán buduje vojenskou baštu v sousední Sýrii. „V uplynulých šesti měsících Írán každý týden posílal do Sýrie letadla naložené zbraněmi, které jsou využívány k terorismu. Syrský režim by měl vědět, že izraelská armáda bude tvrdě reagovat na jakékoliv útoky vycházející ze syrského území. Nedopustíme, aby se Írán v Sýrii vojensky zakořenil nebo si tam vybudoval dálnici k přepravě zbraní do Libanonu,“ řekl.

Izraelský premiér Netanjahu při své včerejší návštěvě Kongresu Spojené státy varoval, že pokud Írán získá jadernou zbraň, bude hrozbou i pro ně. „Írán je padesát Severních Korejí, není to pouze tyran ze sousedství, jako dynastie, která vládne v Severní Koreji. Je to ideologická mocnost, která pokládá Izrael za malého satana a vás považuje za velkého satana,“ uvedl Netanjahu.

Přečtěte si také