Pavel si na návštěvě USA prohlédl zbrojovku Colt, která patří českým majitelům

Poslední zastávkou prezidentovy americké návštěvy se stal závod české zbrojovky Colt, která se do minulého roku jmenovala CZG – Česká zbrojovka Group. Sídlí v Hartfordu a vyrábí střelné zbraně.

„Já v tom vidím obrovský příklad toho, jak u nás vzniká nejen technologická základna, ale i kapitál, který je schopen přebírat i tak ikonické značky, jako je Colt, a postupně dostávat Českou republiku do světa, na světové trhy,“ uvedl prezident Pavel.

Foto: Shutterstock

S americkou investicí pomáhal české firmě i nynější prezidentův poradce Petr Kolář, který je nyní v USA společně s ním, na zařazení návštěvy Coltu do programu prezidenta se však nepodílel. „Já jsem v tom žádnou roli nesehrál, prezident ví, že jsem Coltu s jeho investicí v Americe pomáhal, ví, že jsem na to hrdý,“ řekl.

Novináři se prezidenta zeptali i na jeho názor na společenskou odpovědnost výrobců zbraní v USA, kde ročně zemře na střelná poranění téměř 50 tisíc lidí. „Je potřeba vidět řešení v legislativě, v omezení přístupu ke zbraním, v jejich registraci, kontrole než ve výrobě. Pokud by je nevyráběl Colt, bude je vyrábět jiná společnost a budou se do Spojených států dovážet,“ myslí si.

Přečtěte si také