OSN: Boje v Súdánu vyženou ze země na 800 000 lidí

Kvůli bojům mezi armádou a polovojenskými jednotkami ze Súdánu uteklo do okolních zemí již 73 tisíc lidí. Jejich počty do budoucna však Úřad vysokého komisaře OSN odhaduje až na 800 000 lidí.

„Na základě konzultací se všemi vládami zemí, jež se možná migrace týká, jsme došli k odhadovanému počtu 815  000 lidí, kteří asi utečou do sedmi zemí sousedících se Súdánem,“ řekl zástupce úřadu. Podle něj z toho může být 580 000 Súdánců a také migranti z okolních zemí, kteří utekli do Súdánu.

Foto: Shutterstock

Uprchlíci ze Súdánu zřejmě zamíří do vedlejšího Egypta, Eritreje, Etiopie, Jižního Súdánu, Středoafrické republiky, Čadu a Libye. V 45 milionovém Súdánu je již 3,7 milionu lidí vnitřně vysídlených a přebývá v něm přes milion uprchlíků z okolních zemí, které také zmítají konflikty, například z Jižního Súdánu.

Generální tajemník OSN Antónia Guterrese se vyjádřil, že situace v Súdánu je bezprecedentní a rozhodl do něj vyslat šéfa Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martina Griffithse. „Rychlost a sled událostí v Súdánu je bezprecedentní,“ uvedl Guterresův mluvčí. Spojené státy již odvezly ze země přibližně tisíc Američanů.

Přečtěte si také