Nová legislativa má zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP

Legislativní balíček předložený ministryní obrany Janou Černochovou a schválený vládou má zajistit povinnost vydávat ročně dvě procenta českého HDP na obranu a také shromažďovat údaje pro případný vojenský odvod občanů.

Zmíněné předpisy by měly zvýšit připravenost státu k obraně, umožnit stabilní financování armády a zatraktivnit službu v aktivní záloze. K povinnosti vydávat dvě procenta HDP ročně na armádu se Česká republika opakovaně zavázala NATO. „Je to naplňování programového prohlášení, chceme, aby tato povinnost byla legislativně ukotvena,“ uvedl po schválení Fiala. Ministerstvu obrany by tak příští rok stouply příjmy asi o 21,5 miliardy korun, plány dosud počítaly se 130 miliardami.

Podle druhého balíčku zákonů úřad zřejmě dostane oprávnění shromažďovat údaje o možných brancích ještě před dosažením vojenského stavu nebo ohrožení státu. „Resort má nyní velmi omezený přístup k některým databázím,“ vysvětlila Černochová. Brannou povinnost má každý český občan, tedy muži i ženy, mezi 18 a 60 lety.

Přečtěte si také