Není to fáma, německá ministryně obrany Lambrechtová odstupuje

Christine Lambrechtová, německá ministryně obrany, dnes oznámila, že požádala kancléře Olafa Scholze o uvolnění z funkce. Její odchod z postu dosud ministerstvo označovalo za fámu.

Opoziční unie CDU/CSU ministryni Lambrechtovou dlouhodobě kritizovala. Poslední událostí, za kterou sklidila všeobecnou kritiku, bylo její instagramové video, ve kterém na Nový rok na jedné z berlínských ulic říká: „Uprostřed Evropy zuří válka. A pro mě s tím byla spojena řada mimořádných dojmů a mnoho, mnoho setkání se zajímavými a skvělými lidmi. Za to říkám srdečné díky.“

Foto: Shutterstock

V prohlášení o rezignaci ministryně uvedla, že poslední měsíce čelila mimořádné mediální pozornosti, která je překážkou pro věcné zpravodajství a diskuzi o armádě a bezpečnostně-politických rozhodnutí. „V popředí musí stát cenná práce vojáků a mnoha motivovaných lidí v tomto rezortu. Proto jsem se rozhodla dát svou funkci k dispozici,“ napsala.

Lambrechtové bylo vyčítáno nepřehledné rozhodování ohledně pomoci ukrajinské armádě, nejasná a protikladná komunikace a dlouhodobě zanedbávaný stav bundeswehru. Šestapadesátiletá Lambrechtová byla  již třetí ženou v řadě, která resort obrany vedla.

Do čela ministerstva by po jejím odchodu mohla být jmenována její stranická kolegyně Eva Höglová, ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil nebo spolupředseda sociální demokracie Lars Klingbeil.

Přečtěte si také