Německo se rozhodlo poslat tanky Leopard 2 Ukrajině. Připojí se i další státy

Po dlouhém váhání se německý kancléř Olaf Scholz rozhodl pro poskytnutí jedněch z nejpoužívanějších západních tanků ukrajinské armádě. Uvolní i ruce dalším zemím, které je mají ve výzbroji a chtějí je poslat na Ukrajinu.

„Partnerským zemím, které na Ukrajinu chtějí dodat tanky Leopard 2 ze svých zásob, Německo udělí potřebný souhlas,“ uvedl Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.

Foto: Shutterstock

Německému rozhodnutí podle Spiegelu předcházely intenzivní a několikadenní konzultace se spojenci, především s USA. „Rozhodování bylo těžké, trvalo příliš dlouho, ale nakonec bylo nevyhnutelné,“ řekla agentuře DPA šéfka výboru Spolkového sněmu pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová z koaliční FDP. „Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi,“ uvedl Scholz.

O dodání tanků Abrams Ukrajině se rozhoduje také ve Washingtonu. Napsal to dnes deník The Wall Street Journal. Podle něj bude oznámení o poskytnutí součástí diplomatické dohody s Berlínem. Tanky typu Challenger 2 chce ukrajinské armádě poskytnout i Británie.

Nová verze tanků Leopard, která je podle odborníků lepší než ruské tanky, by mohla pomoci Ukrajině dobýt zpět okupovaná území. Kyjev o ně žádal už krátce po únorovém napadení Ruskem.

Přečtěte si také