Na Ukrajině zemřelo nebo bylo zraněno asi 200 tisíc ruských vojáků

Podle západních činitelů počty mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině činí přibližně 200 tisíc, napsal deník The New York Times. Odhady sice mohou být nepřesné, ale velké navýšení se přičítá hlavně těžkým bojům u Bachmutu a Soledaru.

Protože ruská armáda vyslala do předních linií nedostatečně vycvičené rekruty, čísla zraněných a zabitých vojáků podle The New York Times vzrostla na stovky denně. Podle listu je ruský prezident Vladimir Putin ochotný v konfliktu obětovat stovky tisíc vojáků.

Foto: Shutterstock

Odhad, že na Ukrajině bylo zraněno či zabito 180 000 ruských vojáků a 100 000 ukrajinských vojáků, zveřejnil na konci ledna náčelník generálního štábu norské armády Eirik Kristoffersen. Podle The New York Times jsou počty nejisté, protože současná situace je nepřehledná. „Mohou být jak nižší, tak vyšší,“ uvedl.

Podle amerických představitelů je dvěstětisícový odhad založený na satelitních snímcích, odposleších, příspěvcích na sociálních sítích, zpráv médií působících přímo na místě i na oficiálních vyjádřeních obou vlád. Rusko oficiální počet ztrát zveřejnilo naposledy na konci září, kdy ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5 937 ruských vojáků.

Přečtěte si také