Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná

Mnohonárodní bojové uskupení Severoatlantické aliance na Slovensku je nyní schopné bojového nasazení, uvedla centrála NATO. Jednotka pod českým velením vznikla letos na jaře v reakci na rozhodnutí NATO posílit své východní křídlo po ruské invazi na Ukrajinu.

Nedávno skončené cvičení Strong Cohesion (Silná soudržnost) prokázalo, že vojáci z Česka, Německa, Slovenska, Slovinska a Spojených států jsou schopni fungovat pod jednotným velením a jsou připraveni převzít své povinnosti, uvedlo v prohlášení NATO.

Bojové uskupení NATO na Slovensku vzniklo v zájmu posílení východního křídla Severoatlantické aliance po vojenské invazi Ruska na Ukrajině. Pozemní jednotky jsou umístěny ve vojenském prostoru Lešť, členové protivzdušné obrany pak na letecké základně Sliač. Na Slovensku je podle červencových údajů, na které se odkazuje agentura DPA, asi 1100 vojáků z dalších zemí NATO.

Kromě Slovenska byla přítomnost sil NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu posílena také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Přečtěte si také