Mezinárodní systém vybudovaný po 2. světové válce je ohrožen, míní prezident Pavel

Současní i budoucí lídři by měli aktivně prosazovat civilizační hodnoty i uvnitř demokratické společnosti a důsledně vystupovat proti populismu. Uvedl to na dnešní konferenci Aspen Institutu Central Europe v Praze prezident Petr Pavel.

„Jsou ohroženy hodnoty práva menších států na existenci, uplatnění vlastních potřeb, ale i celý mezinárodní systém, jak byl vybudován po druhé světové válce,“ uvedl Pavel na konferenci. Základní hodnoty, možnost žít v míru, rozvíjet stát podle svého, vychovávat děti a připravovat je na budoucnost jsou kvůli válce na Ukrajině také nabourány.

Foto: Shutterstock

Hájit právo Ukrajiny na suverenitu znamená hájit i naše principy. „Je v našem bezprostředním a životním zájmu, abychom tyto principy hájili i my. S nasazením všech prostředků, které jsou zapotřebí, aniž bychom konflikt eskalovali, ale zároveň abychom dali napadené zemi do ruky všechny nástroje k tomu, aby se ubránit mohla,“ uvedl.

„Jestli dopustíme erozi principů, na kterých stojí dnešní svět, tak si předplácíme do budoucna problémy i pro naši zemi,“ myslí si Pavel. Společné civilizační hodnoty je třeba bránit i uvnitř demokratické společnosti. „Je třeba důsledně vystupovat proti projevům populismu, nesnášenlivosti a nacionálního šovinismu, a to hned v zárodku,“ řekl.

Přečtěte si také