Macron doufá, že Čína přivede Rusko k rozumu. Sešel se s čínským prezidentem

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes setkal v Pekingu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise Ursulou der Leyenovou.

Na dvoustranném jednání s Ťin-pchingem Macron vyjádřil přesvědčení, že čínský prezident přiměje obě strany konfliktu na Ukrajině zasednout k jednacímu stolu. „Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu mezinárodní stabilitě. Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ řekl Macron.

Foto: Shutterstock

Macron také vyzval Si Ťin-pchinga, aby Čína nedodávala zbraně Rusku, na což prezident odpověděl: „Není to naše válka.“  Uvedl to zdroj z blízkosti francouzského prezidenta. „Chci hovořit o Ukrajině, ale rovněž o dalších velkých konfliktech a složitých situacích po celém světě. Schopnost sdílet společnou analýzu a budovat společnou cestu je zásadní,“ uvedl na schůzce francouzský prezident.

Oba prezidenti se v Pekingu sešli i s předsedkyní Evropské komise Ursulou der Leyenovou. Ta se po schůzce vyjádřila, že spoléhá na Čínu, že přímou ani nepřímou cestou neposkytne Rusku vojenský materiál. Od Číny také očekává, že podpoří spravedlivý mír, který bude respektovat územní suverenitu a celistvost Ukrajiny.

Přečtěte si také