Klíčovou roli v ozbrojených konfliktech bude hrát protivzdušná obrana, řekl Řehka

Náčelník generálního štábu Karel Řehka dnes v Praze jednal s velitelem Vzdušných sil NATO Jamesem Heckerem. V každém dalším konfliktu budou klíčové vzdušné síly a protivzdušná obrana, řekl po setkání.

Situace na Ukrajině podle Heckera ukazuje na klíčovou roli vzdušné nadvlády. „Je nutná k tomu, aby nenastala situace, kterou vidíme teď, kdy létají po tisícovkách dělostřelecké střely a zákopové boje téměř připomínají druhou světovou válku. Je spousta raněných a mrtvých a ničena jsou celá města,“ uvedl.

Foto: Shutterstock

Dobrá protivzdušná obrana Ukrajiny byla podle něj schopná na začátku invaze zastavit postup ruské armády. „Ukrajinci sestřelili přes 100 ruských letounů, čímž zamezili Rusku získat vzdušnou nadvládu,“ řekl.

Nyní se však ukrajinská protivzdušná obrana dostává do problémů kvůli tenčícím se zásobám. Pomoci by měl nedávno schválený balík, kterým americká vláda uvolní dalších 61 miliard dolarů na podporu Ukrajině. Ta vyvíjí i vlastní systémy a segmenty protivzdušné obrany. „Jsou oblasti, kde se od nich učíme, například u použití mobilních palebných jednotek nebo u akustických senzorů,“ uvedl Řehka.

Přečtěte si také