Jižní Korea mění postoj ke konfliktu na Ukrajině. Mohla by jí dodávat zbraně

Soul, který více než před rokem vyloučil vojenskou pomoc Ukrajině, nyní obrací. Podle jihokorejského prezidenta Juna Sok-jola by země mohla poskytnout zbraně Kyjevu, pokud by v ní došlo například k rozsáhlému útoku na civilisty.

„Pokud nastane situace, kterou mezinárodní společenství nemůže tolerovat, jako například jakýkoli rozsáhlý útok na civilisty, masakr nebo závažné porušení válečného práva, může pro nás být obtížné trvat pouze na humanitární nebo finanční podpoře,“ řekl prezident.

Foto: Shutterstock

„Domnívám se, že rozsah podpory na obranu a obnovu země, která byla nezákonně napadena jak podle mezinárodního, tak podle vnitrostátního práva, nebude omezen. Avšak s ohledem na naše vztahy se stranami zapojenými do války a vývoj na bojišti přijmeme nejvhodnější opatření,“ dodal Jun Sok-jol.

Jižní Korea se dosud snažila vyhnout střetu s Moskvou kvůli svým společnostem, které v Rusku podnikají, a vztahům Ruska se Severní Koreou. „Soul bohužel zaujal dost nepřátelský postoj. Zahájení dodávek zbraní by nepřímo znamenalo určitou míru zapojení do tohoto konfliktu,“ zareagoval již mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Přečtěte si také