Izrael formálně potvrdil vyhlášení válečného stavu. Čeká se pozemní útok na Gazu

Rozhodnutí izraelského bezpečnostního kabinetu potvrdit vyhlášení válečného stavu dává podle premiéra Benjamina Netanjahu zelenou „významným vojenským akcím“. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci vzplál včera. Nedlouho poté, co ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu ráno začali ostřelovat izraelská města a vtrhli do pohraničních oblastí, zareagovali Izraelci bombardováním Pásma Gaza.

Izraelské letectvo dnes pokračovalo v náletech na místa využívaná radikálním hnutím Hamás, které nadále útočí na Izrael. Podle médií má událost již tisíc obětí, Izrael zrušil vyučování a vyhlásil všeobecnou mobilizaci.

Ilustrační foto: Shutterstock

„Zásadní otázkou je nyní to, zda Izrael spustí pozemní útok na Gazu, což je krok, který v minulosti přinášel vysoké počty obětí,“ uvedla agentura AP. Nasvědčuje tomu dnešní oznámení o evakuaci oblasti poblíž hranic Pásma Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli telefonoval s německým kancléřem Olafem Scholzem, ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a britským ministerským předsedou Rishim Sunakem. „Lídři vyjádřili neochvějnou podporu práva Izraele na sebeobranu,“ informovala Netanjahuova kancelář.

Přečtěte si také