Generální tajemník OSN: Jednání o míru mezi Ukrajinou a Ruskem teď není možné

Obě země, Ukrajina i Rusko, se podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese domnívají, že válku vyhrají. Jednání o míru proto nejsou nyní podle něj reálná.

„Myslím si, že v tuto chvíli není možné vyjednávat o míru. Obě strany jsou přesvědčené, že mohou vyhrát,“ uvedl Guterres. Řekl také, že je v současné době nemožné rychle dosáhnout zastavení bojů. Zaznělo to v rozhovoru, který poskytl španělskému deníku El País.

Foto: Shutterstock

„To, co v rámci možností děláme, je vést dialog s oběma stranami o konkrétních záležitostech,“ řekl Guterres. Jako příklad uvedl dohodu o exportu zemědělských plodin přes Černé moře, ta však trvá jen do 18. května. „Jedná se o to dosáhnout prodloužení iniciativy a učinit ji trvanlivější a lepší,“ uvedl.

Guterres se také vyjádřil ke znepokojivé situaci u Záporožské jaderné elektrárny, kterou šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi označil za nepředvídatelnou. „Myslím si, že možnost jaderné eskalace je velmi malá,“ řekl Guterres. Přispěl k tomu podle něj čínský dokument z konce února, kdy se ujasnilo, že použití jaderných zbraní je nepřijatelné.

Přečtěte si také