Evropská komise chce dát 500 milionů eur na výrobu munice kvůli Ukrajině

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton představil plán, který má zabezpečit splnění slibu daného Ukrajině, že jí do příštího jara evropský blok dodá milion kusů dělostřelecké munice. Zatím však obdržela řádově jen desítky tisíc.

Evropská komise proto chce podpořit výrobu munice v členských zemích EU 500 miliony eur, což je 11,8 miliardy korun. Nařízení musí ještě schválit členské státy a Evropský parlament. „Co se týče obrany, náš průmysl musí nyní přejít do režimu válečné ekonomiky,“ řekl Breton. Investice ve výši 500 milionů eur podle něj budou dostačující, aby se v Evropě vyrábělo ročně milion kusů raketových střel, dělostřeleckých granátů a ostatní munice.

Foto: Shutterstock

Po návratu z Ukrajiny prezident Petr Pavel upozornil, že spojenci sice dodávají efektivní techniku, ale s minimálním množstvím munice, takže ji ukrajinská armáda může používat jen několik dní. „Budeme nadále hledat cesty, jak nejenom zvýšit dodávky munice z našich zdrojů, ale budeme také kreativně hledat cesty ve spolupráci s našimi spojenci, případně dalšími zeměmi, jak dostat na Ukrajinu v krátké době to, co budou potřebovat,“ řekl prezident.

Unie v rámci závazku zaslat na Ukrajinu milion kusů dělostřelecké munice již vyčlenila miliardu eur jako kompenzaci pro státy, které jí dodají munici ze svých zásob. Další miliardu chce věnovat na nákup munice, na kterém se zástupci členských zemí dnes snaží dohodnout.  

Přečtěte si také