Desítky tisíc Slováků oznámily úřadům, že v případě mobilizace nechtějí bojovat

Prohlášení, že při případné válce nechtějí bojovat se zbraní, poslalo místním úřadům na 40 tisíc Slováků. Uvedl to dnes ministr obrany Slovenska Jaroslav Naď ve vysílání Rádia Expres.

Na mimořádnou službu lze v případě války nebo válečného stavu povolat z civilu muže ve věku 19 až 55 let. Lidé ji mohou odmítnout každý rok v lednu, ale musejí uvést, že služba se zbraní v ruce je v rozporu s jejich svědomím nebo náboženstvím. Pro tyto osoby by pak byly určeny jiné práce.

Foto: Shutterstock

„Pokud by došlo na situaci, kterou nikdo neplánuje, na mobilizaci, tak stejně je ten člověk mobilizovaný, ale nedostane zbraň do ruky, ale půjde kopat zákopy nebo půjde do nemocnic,“ řekl v rádiu Jaroslav Naď.

Loni mimořádnou službu odmítlo přibližně 1 500 Slováků, dříve jen stovky obyvatel ročně. Podle Nadě nárůst způsobilo zneužívání války na Ukrajině částí slovenské opozice. Například poslanec Směru-SD Ľuboš Blaha uvedl, že by mladí Slováci mohli být naverbováni k boji na Ukrajině. Expremiér Robert Fico zase tvrdil, že vrcholní politici země by mohli vyhlásit válečný stav, což by znamenalo zrušení zářijových předčasných voleb.

Přečtěte si také