Čína možná dodá zbraně Rusku, obává se americký ministr zahraničí Blinken

Anthony Blinken, americký ministr zahraničí, pro televizní stanici CBS uvedl, že se Spojené státy obávají možného čínského rozhodnutí poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice.

„Byli jsme svědky toho, že čínské firmy ruské vojenské snažení podpořily vojenským vybavením, samozřejmě v Číně neexistuje skutečný rozdíl mezi soukromými společnostmi a státem. Čeho se obáváme nyní, je, že Čína zvažuje i poskytnutí zbraní a munice,“ řekl Blinken.

Foto: Shutterstock

Antony Blinken se na Mnichovské bezpečnostní konferenci setkal s čínským diplomatem Wang Imem, kterého „varoval před následky, pokud by Čína Rusku poskytla materiální pomoc pro invazi“. Již dříve americká administrativa vyjádřila obavy, protože čínské firmy zásobí Rusko ve válce na Ukrajině vojenským materiálem, jako jsou helmy nebo neprůstřelné vesty. Není však jasné, zda je to iniciativa centrální vlády, či samotných firem.

Ruskou invazi na Ukrajinu Čína zatím oficiálně nepodpořila ani jí oficiálně neposkytla pomoc. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci Wang Imem uvedl, že jeho země podporuje mírové rozhovory, a kritizoval „určité síly“, které prý nechtějí, aby válka brzy skončila.

Přečtěte si také